درحال بارگذاری...

کشف سازه های جدید تمدن مایا با تکنولوژی LiDAR

0 7158
یکشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۷

بیش از 61000 سازه باستانی مایا (Maya) در گواتمالا توسط یک تیم تحقیقاتی 18 نفره شناسایی شد.

یک فناوری لیزری به نام لایدار (LiDAR)، آشکارسازی نوری و مسافت یابی، با نفوذ در جنگل های متراکم می تواند از هزاران کیلومتر مربع نقشه های توپوگرافی تهیه کند.

اسکن جنگل ها با اشعه ایکس برای یافتن سازه ها

تیکال (Tikal) شهری است ویران شده در استان پتن شمالی گواتمالا که شهر بسیار مهم و تاثیرگذاری در دوران اوج امپراطوری مایا (از سال 1000 قبل از میلاد تا 1500 بعد از میلاد) بوده است.

اولین باستان شناسانی که در اواخر قرن نوزدهم به تیکال رسیدند، برای رسیدن به این شهر ویران شده باید طی چندین روز به سختی از جنگل های شرجی عبور می کردند.

تا کنون بیشتر سازه های اصلی تیکال از جمله میدان هفت معبد، کاخ مرکزی آکروپلیس و مجموعه جهان گمشده از خاک بیرون آورده شده اند ولی معابد، ساختمان ها و جاده های زیادی هنوز مخفی هستند.

اما به لطف تکنولوژی مدرن، باستان شناسان دیگر مجبور نیستند برای یافتن این ویرانه های پنهان از میان جنگل ها عبور کنند.

برای عبور از این پوشش گیاهی متراکم، یک تیم تحقیقاتی بین المللی سیستم لایدار را روی یک هواپیما نصب کردند. این هواپیما که در ارتفاع کم حرکت می کند 2100 کیلومتر مربع از زمین های اطراف تیکان را بررسی نمود.

لایدار یا اسکن سه بعدی لیزری در اوایل دهه 1960 میلادی برای تشخیص زیردریایی ها توسط هواپیما ساخته شد. این سیستم سلسله پالس لیزری تولید می کند که می تواند از شکاف های پوشش های متراکم گیاهی عبور کند. محققان می توانند با محاسبه زمان رفت و برگشت پالس لیزری، ارتفاع سطح زمین را تعیین کنند.

از این راه باستان شناسان می توانند سازه های ساخت بشر مانند دیوارها، جاده ها و ساختمان ها را شناسایی کنند.

به گفته مارسلو کانوتو، مدیر موسسه تحقیقات میانه آمریکا در تولین و فرانسیسکو استرادا-بللی، استادیار پژوهشی و مدیر پروژه باستان شناسی هولمول، این گروه توانسته بیش از 60 هزار سازه در جنگل پتن گواتمالا را شناسایی کند.

در ویدئوی زیر می توانید به صورت اجمالی قدرت سیستم لایدار در کشف سازه های پیچیده و مخفی مایاها را ببینید.

یافته های جدید نشان می دهد که مایاها بیشتر از آنچه که قبلاً تصور می شد از روش های پیشرفته کشاورزی استفاده می کردند و مراکز مختلف شهری را از طریق جاده ها به یکدیگر متصل می کردند.

کانوتو در بیانیه ای گفت: «اکنون واضح است که مایاها به طور گسترده مراتع را تغییر کاربری داده و در آن زمین ها کشاورزی می کردند. پس احتمالاً این مناطق بسیار پر جمعیت تر از آن بودند که ما قبلاً فکر می کردیم.»

استرادا-بللی افزود: «مایاها بیشتر از آن که تصور می شد مراتع را به کانال های آبیاری، مخازن، استحکامات و گذرگاه ها تبدیل کرده اند.»

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.