درحال بارگذاری...

سهم اندروید از بازار گوشی های هوشمند چقدر است؟

0 3040
سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۰۱:۳۶

سیستم عامل اندروید در 10 سالگی خود چه میزان از بازار جهانی گوشی های هوشمند را تصاحب کرده است؟

ده سال پیش، زمانی که دنیای گوشی های هوشمند پر بود از سیستم عامل های کوچک که تلاش می کردند قلمرو خود را گسترش دهند، سیستم عامل اندروید (Android) متولد شد.

آیا سیمبین (Symbian) که روی میلیون های گوشی نوکیا نصب شده بود را بیاد دارید؟ بادا (Bada) سیستم عامل گوشی های سامسونگ چطور؟ یا بلک بری که در سال 2010 در بازار از iOS پیشی گرفت، چطور؟

از بازیگران اصلی این حوزه در یک دهه پیش دیگر چیزی باقی نمانده است و فقط اندروید و ای او اس در رقابت مانده اند.

سهم سیستم عامل ها از بازار گوشی های هوشمند

از سال 2010 چشم انداز گوشی های هوشمند بسیار تغییر کرده است. تعداد این گوشی ها از 297 میلیون به بیش از 1/5 میلیارد دستگاه رسیده است. رقابت در بازار فقط بین دو پلتفرم قدرتمند است. به گفته شرکت تحقیقاتی گارتنر (Gartner)، حدود 99/9% بازار سال 2017 در انحصار اندروید و iOS است.

پیدایش اندروید

با کنترل بخشی از بازار می توان گفت که 85/9% سهم بازار در اختیار اندروید می باشد.

گوگل در سالا 2005 این پلتفرم را از شرکت اندروید در کالیفرنیا که سازنده اصلی اندروید بود خریداری کرد و در سال 2008 نسخه جدیدی از این سیستم عامل را وارد بازار کرد.

در آن زمان توسعه دهندگان اپلیکیشن سخت درگیر انتخاب یکی از این پلتفرم ها بودند تا اینکه گوگل سازندگان مطرح گوشی های هوشمند مانند سونی، سامسونگ و HTC را به سمت خود کشید. با همکاری این غول های صنعتی در توسعه گوشی هایی بر اساس اندروید، این پلتفرم سهم بزرگی از بازار را در اختیار گرفت.

سیمبین پیشتازی خود را در سال 2010 از دست داد و اندروید به مرور سهم خود را افزایش داد. رهبران قبلی یعنی ویندوزفون مایروسافت و بلک بری قدرت خود را از دست دادند. اندروید نسخه های بسیاری با نام شیرینی های مختلف را روانه بازار کرد.

پیروزی شیرین

در تصویر زیر سهم نسخه های مختلف اندروید در باراز تا فوریه 2018 مشاهده می نمایید.

سهم نسخه های اندروید از بازار

نسخه Cupcake که در سال 2009 منتشر شد، اولین نسخه ای بود که به کاربران اجازه می داد متنی را کپی کرده و آن را در مرورگر وب پیست کند و یا ویدئو در Youtube آپلود کند. آپدیت های جدید با نسخه های محبوب Lollipop ،Marshmallow و Nougat به بازار آمدند.

آینده ای روشن

اندروید با همکاری قوی با تولید کنندگان تلفن، پیشتازی در دسترسی سریع به اینترنت و بهبود کار با صدا و ویدئو به یک قدرت برتر تبدیل شد.

در حالی که پلتفرم iOS اپل فقط در آیفون، آیپد و ساعت های اپل استفاده می شود، تقریبا هر گوشی و تبلت دیگر در بازار سیستم عامل اندروید دارند.

اگرچه رشد بازار تبلت ها نسبت به گوشی های هوشمند آهسته تر بوده، ولی باز اندروید سیستم عامل پیشروی تبلت ها در سال 2012 شده است.

اندروید بدون هیچ رقیبی سلطه خود را تا چند سال آینده ادامه خواهد داد ولی یک دهه بعد را نمی توان پیش بینی کرد.

مطالب مشابه:

بهترین ویرایشگر ویدئو برای اینستاگرام

بهترین اپلیکیشن های ویرایش عکس

بهترین شبیه سازهای اندروید روی کامپیوتر

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.