درحال بارگذاری...

به طور متوسط هر فرد می تواند 5000 چهره را تشخیص دهد

0 3471
پنجشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۰۷

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ذهن انسان می‌تواند به طور میانگین تصویر پنج هزار شخص را تشخیص دهد.

چهره تمام افرادی را که می‌شناسید تصور کنید. وقتی که در ذهن خود جستجو می‌کنید احتمالاً ابتدا چهره اعضای خانواده، دوستان، همکاران و شاید سلبریتی‌های و سپس چهره‌های ناشناسی که روزانه با آن‌ها روبرو شده‌اید، را پیدا می‌کنید. سوال اینجاست که چه تعداد از این چهره‌ها را می‌توانید در ذهن خود ذخیره کرده و آن‌ها را تشخیص دهید؟

برای تعیین میانگین ظرفیت تشخیص چهره توسط یک فرد معمولی، محققان از 25 نفر خواستند در مدت یک ساعت لیستی از تمام چهره‌هایی که در زندگی شخصی خود می‌شناسند، تهیه کنند. سپس در مدت یک ساعت همین کار را برای افراد مشهوری مانند بازیگران، سیاستمداران و خواننده‌ها انجام دهند.

اگر شرکت کننده‌ای نمی‌توانست نام فردی را بخاطر بیاورد، ویژگی ظاهری و شخصی فرد مانند مستخدم دبیرستان یا بازیگر مو فرفری در فلان فیلم، در لیست می‌نوشت. چهره‌های زیادی در دقایق اول این تست به ذهنشان می رسید ولی به مرور به این کار سخت می‌شد.

دقیقه اول آزمون، اما میزان یادآوری در طول ساعت کاهش یافت. محققان با برآورد این رابطه و استخراج آن از زمانیکه اکثر مردم از چهره بیرون می آیند، تعداد چهره هایی که یک فرد به طور متوسط می تواند از حافظه به یاد بیاورد. محققان با رسم نمودار این رابطه و برون‌یابی آن با زمانی که بیشتر افراد دیگر چهره‌ای به ذهنشان نمی‌رسد، تعداد چهره‌هایی یک فرد معمولی می‌تواند از ذهنش فراخوانی کند را تخمین زدند.

محققان تصویر 3441 سلبریتی را به شرکت کننده‌ها نشان دادند تا بفهمند آن‌ها چند چهره دیگر را با برانگیزش ذهنشان می‌توانند تشخیص دهند. برای آن که مشخص شود واقعاً چهره را شناخته‌اند، دو تصویر متفاوت از هر فرد را به آن‌ها نشان داده شده است.

با ترکیب داده‌ها و حذف چهره‌های تکراری، مشخص شد که تعداد چهره‌های قابل تشخیص توسط یک فرد معمولی 5000 چهره است که نتایج آن در مجله Proceedings of the Royal Society B چاپ شده است. تمام 25 شرکت کننده بین 1000 تا 10000 چهره را تشخیص دادند.

به گفته این تیم تحقیقاتی، اگرچه در این تحقیق تعدادی پیشفرض برای میزان به خاطر آوردن افراد و صداقت آن‌ها در نظر گرفته شده ولی در نهایت یک عدد اولیه برای مطالعات بعدی تشخیص چهره فراهم شده است. در گام بعدی، آن‌ها امیدوارند که افرادی با توانایی تشخیص بسیار بالا را مورد مطالعه قرار دهند. در این بین، تعجب نکنید اگر بیشتر از آنچه تصور می‌کردید بتوانید چهره‌ها را تشخیص دهید.

مطالب مشابه:

چند درصد از مغز انسان استفاده می شود؟

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.