درحال بارگذاری...

تاثیر رانندگی با اتومبیل لوکس بر بدن انسان

0 2833
شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۷، ۲۳:۳۴

جاده را احساس می‌کنید؟ وقتی با یک ماشین لوکس رانندگی می‌کنید چه اتفاقی در بدن شما رخ می‌دهد؟

یک ماشین لوکس امکانات عالی برای راحتی و هیجان راننده دارد. وقتی که استارت می‌زنید، پدال گاز را فشار می‌دهید، پرش رو به جلوی ماشین را تجربه می‌کنید، هورمون‌های خاصی در بدن شما ترشح می‌شود.

روانشناس دانشگاه سیدنی استرالیا می‌گوید: «طراحی عالی یک ماشین حتی قبل از اینکه راننده سوار اتومبیل شود، باعث ترشح این هورمون‌ها می‌شود. تولیدکنندگان اتومبیل آن‌ها را برای جذب بخش خاصی از جامعه بخصوص طرفدران متعصب ماشین طراحی می‌کنند. طراحی آن‌ها به صورتی است که بسیار ایمن، بسیار جذاب، پر زرق و برق، نشانه ثروت و سرعت برای متعصبان ماشین باشد.»

دو ماده شیمیایی در آماده‌سازی راننده برای رانندگی نقش بازی می‌کنند: اول، آدرنالین که توسط غدد فوق کلیوی تولید می‌شود، عضلات و رگ‌های خونی را تحریک می‌کند و نورآدرنالین هوشیاری مغز را برای بهبود زمان واکنش افزایش می‌دهد. دومین ماده شیمیایی که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می‌کند، یکی از مولکول‌هایی است که سیستم عصبی از آن برای ارسال پیام‌هایی شیمیایی در کل بدن استفاده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که بین فعالیت‌های انتقال دهنده عصبی و رفتارهای پاداش طلب رابطه وجود دارد.

مقاله‌ای در مورد اثرات رانندگی بر قلب سالم و قلب بیمار سال 1969 در مجله پزشکی بریتانیا چاپ شده است. در این تحقیق 17 راننده مسابقه، 32 راننده شهری با قلب سالم و 29راننده شهری با قلب ناسالم مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. در این آزمایش تمام رانندگان مسابقه سطح بالای نورآدرنالین داشتند درحالی که فقط یکی از آن‌ها افزایش میزان آدرنالین را نشان می‌داد. رانندگان شهری تغییرات ناچیزی را تجربه می‌کردند.

نتایج مربوط به رانندگان شهری در مطالعات بعدی نقض شد. تحقیقات سال 2017 افزایش قابل توجه این مواد شیمیایی را در رانندگان قبل و بعد از رانندگی نشان می‌دهد. مهندسی پیشرفته در طراحی اتومبیل‎های جدید باعث می‌شود که بدن هیجان رانندگی را بهتر تجربه کند.

اختلال انتقال دهنده‌ها عصبی ممکن است عاملی را نشان دهد که آسیب‌پذیری در پاسخ به برخی از رفتارهای احساس طلب را افزایش می‌دهد. این سازگار با مدل کمبود پاداش است.

به عبارت دیگر، برخی از افراد مشتاق این مواد شیمیایی هستند. سندروم کمبود پاداش، که توسط کنث بلوم روانپزشک نامگذاری شد، یک فرضیه است که می‌گوید در زمان انجام یک عمل هیجان انگیز مدارهای دوپامین در سیستم عصبی روشن می‌شوند.

برخی از افراد 40 درصد گیرنده‌های دوپامین D2 کمتری دارند، این عدد توسط ژن DRD2 تعیین می‌شود. این فرضیه توضیح می‌دهد که این افراد به حالت پاداش فوق هیجانی کشیده می‌شوند بنابراین دوپامین بیشتری به گیرنده‌های کم تعداد می‌رسند.

از طرفی مشارکت در رفتارهای پاداش طلب به دلایل یا انگیزه‌های دیگر هم ممکن است منجر به تغییر در فعالیت‌های انتقال دهنده‌های عصبی شود که نتیجه تحریکات مکرر است. در هر حالت، واکنش سریع در کاهش سرعت راننده زمانی که آژیر پلیس را می‌شنود، مدرکی است کنترل رفتار را نشان می‌دهد.

آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد مفهوم کنترل اختلال (به اصطلاح اعتیاد به سرعت) در مقایسه با تصمیم‌های بد در رفتارهای هیجان طلب برای ارضاع انگیزش‌ها است.

رانندگی در شهر از لحاظ علمی هیجان‎انگیز است

انتقال دهنده‌های عصبی تنها جایی از بدن نیستند که این حالت برانگیختگی را حس می کنند. مطابق مطالعه سال 1969 بدن انسان حتی زمان رانندگی در شهر هم در حالت برانگیخته قرار دارد. ضربان قلب رانندگان مسابقه زمان آمادگی برای حرکت تا 180 تپش در دقیقه افزایش می‌یابد و در زمان مسابقه به 200 تپش در دقیقه می‎رسد. اکثر رانندگان شهری با قلب سالم یا ناسالم در مجموع ضربان قلبی بین 55 تا 105 تپش در دقیقه دارند که گهگاه به 140 هم می‌رسد.

هورمون‌های دیگری هم وجود دارند که زمانی که پشت فرمان یک ماشین لوکس و با کارایی بالا می‌نشینیم فعال می‌گردند. دانشمندان دانشگاه Concordia از 39 مرد جوان خواستند تا با یک ابرخودرو و یک ماشین معمولی قدیمی در یک خیابان شلوغ پایین شهر و یک بزرگراه خلوت رانندگی کنند. در افرادی که با ابرخودرو در هر دو خیابان رانندگی کردند جهش شدیدی در سطح تستوسترون دیده شد. درحالی که زمان رانندگی با ماشین معمولی تغییراتی در هورمون‌های داخلی دیده نشد.

از آنجایی که سطح تستوسترون بالا با لوکس بودن ماشین مرتبط است، این واکنش می‌تواند احساس خوب نسبت به این ماشین‌ها را افزایش دهد. سال 2018 در تحقیقی 243 نفر با سن بین 18 تا 55 سال مورد مطالعه قرار گرفتند. به نیمی از آن‌ها ژل تستوسترون و بقیه پلاسیبو داده شد. افرادی که ژل مصرف کرده بودند تبلیغات متمرکز بر لوکس بودن یا ویژگی‌های ظاهری را بر کیفیت یا قدرت بالا ترجیح دادند. وقتی که رانندگان در مورد احساسشان در مورد یا ماشین صحبت می‌کنند بیش از آن چیزی است که با چشم دیده می‌شود.

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.