درحال بارگذاری...

کاربردهای درمانی پوست مصنوعی

0 5055
سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۷، ۲۳:۳۲

پوست مصنوعی جایگزینی برای پوست انسان است که در آزمایشگاه تولید و برای درمان سوختگی‌های شدید استفاده می‌شود.

پوست‌های مصنوعی در انواع متفاوت با ساختار پیچیده ساخته می‌شوند ولی تمام آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند برخی از عملکردهای اصلی پوست انسان مانند محافظت در مقابل رطوبت و عفونت و تنظیم گرمای بدن را تقلید کنند.

عملکرد پوست مصنوعی

پوست از دو لایه اصلی تشکیل شده است: لایه بالایی اپیدرم یا پوست بیرونی است که مانعی در برابر محیط می‌باشد. لایه زیر آن دِرم یا پوست حقیقی می باشد تقریباً 90 درصد پوست را تشکیل می‌دهد. درم از پروتئین‌های کلاژن و الاستین تشکیل شده است که انعطاف پذیری و ساختار مکانیکی را به پوست می‌دهد.

پوست مصنوعی باعث بسته شدن زخم‌های پوستی شده و مانع عفونت باکتریایی و از دست رفتن آب می‌شود و این کار به بهبود زخم کمک می‌کند.

به عنوان مثال، اینتگرا (Integra) یک پوست مصنوعی رایج است که یک لایه اپیدرم سیلیکونی برای محافظت در برابر عفونت باکتریایی و از دست رفتن آب و یک لایه درم ساخته شده از کلاژن گاوی و گلیکوزآمینوگلیکان دارد.

درم اینتگرا به عنوان یک ماتریس برون سلولی (یک ساختار بین سلولی برای تنظیم رفتار سلول‌ها) عمل می‌کند که یک درم جدید را تحریک می‌کند تا با افزایش رشد سلولی و سنتز کلاژن تشکیل شود. درم اینتگرا زیست تخریب پذیر است و با درم جدید جذب و جایگزین می‌شود. پس از چند هفته، پزشکان اپیدرم سیلیکونی را با یک لایه اپیدرم از پوست بدن بیمار جایگزین می‌کنند.

کاربردهای پوست مصنوعی

درمان سوختگی: پوست مصنوعی معمولاً برای درمان زخم‌های حاصل از سوختگی مخصوصاً اگر بیمار پوست سالم برای پیوند نداشته باشد استفاده می‌شود. در این موارد، بدن نمی‌تواند سریعاً سلول‌های پوستی برای درمان زخم تولید کند و ممکن است به خاطر عفونت زیاد و با از دست دادن آب منجر به مرگ بیمار شود. بنابراین پوست مصنوعی می‌تواند برای بستن سریع و بهبود زخم مورد استفاده قرار گیرد.

درمان اختلالات پوستی: برخی پوست‌های مصنوعی مانند Apligraf، برای درمان زخم‌های مزمن پوستی (مانند زخم معده)، یعنی زخم‌های بازی که خیلی کند ترمیم می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پوست‌ها برای درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس که معمولاً قسمت زیادی از بدن را در بر می‌گیرند، نیز استفاده می‌شوند و می‌توان آن‌ها را با دارو آغشته کرد و قسمت آسیب دیده را پوشاند.

استفاده در تحقیقات برای تولید دارو و محصولات آرایشی: پوست مصنوعی علاوه بر کاربردهای بالینی، می‌تواند به عنوان جایگزین پوست انسان در آزمایشگاه تحقیقاتی استفاده شود. مثلاً، برای بررسی تاثیر داروها و مواد آرایشی بر پوست انسان، از پوست مصنوعی به جای پوست حیوانات استفاده می‌شود. این آزمایش‌ها علاوه بر اینکه باعث آزار حیوانات می‌شود، ممکن است نتایج متفاوتی برای پوست انسان داشته باشد. شرکت‌هایی مانند L'Oréal، از پوست مصنوعی برای آزمایش مواد شیمیایی استفاده می‌کنند.

پوست مصنوعی برای شبیه سازی پوست انسان در پروژه‌های تحقیقاتی مانند تاثیر اشعه UV و مواد شیمیایی موجود در کرم‌های ضد آفتاب بر پوست و چگونگی انتقال دارو در پوست، استفاده می‌شود.

انواع پوست مصنوعی

پوست مصنوعی می‌تواند جایگزین اپیدرم یا درم یا هر دوی آن‌ها به عنوان یک پوست کامل باشد. برخی از این پوست‌ها از محصولات زیستی مانند کلاژن و برخی از مواد تخریب پذیر زیستی که در بدن وجود ندارد ساخته شده‌اند. برخی نیز از مواد غیرزیستی مانند سیلیکون تشکیل شده‌اند.

با رشد لایه‌هایی از سلول‌های زنده پوستی انسان هم می‌توان پوست مصنوعی تولید کرد. برای تولید این لایه‌ها بیشتر از پوست ختنه کودکان استفاده می‌شود. از آنجایی که این سلول‌ها سیستم ایمنی بدن را تحریک نمی‌کنند، احتمال پس زده شدن از بدن بیمار بیسار کم است.

تفاوت پوست مصنوعی و پوست پیوندی چیست؟

پوست مصنوعی باید از پیوند پوست – که یک عمل جراحی است که در آن قسمتی از پوست سالم فرد دهنده بریده می‌شود و به قسمت آسیب دیده پوست فرد گیرنده پیوند زده می‌شود. فرد دهنده می‌تواند خود گیرنده، فرد دیگر، انسان مرده و یا یک حیوان مانند خوک باشد. – متمایز شود. پوست مصنوعی هم در طول زمان درمان به قسمت آسیب دیده پیوند زده می‌شود.

بهبود پوست مصنوعی برای آینده

اگرچه پوست مصنوعی برای افراد زیادی مفید بوده، ولی مشکلات زیادی هم دارد. به خاطر فرآینده زمان بر و پیچیده، تولید پوست مصنوعی بسیار پر هزینه است. اگر پوست مصنوعی از رشد لایه سلول پوستی ساخته شده باشد بسیار آسیب پذیرتر از پوست طبیعی است. در طول زمانی که محققان در حال برطرف کردن این مشکلات هستند، همین پوست‌های مصنوعی موجود می‌تواند انسان‌های زیادی را از مرگ نجات دهد.

مطالب مشابه:

بستن زخم به کمک لیزر

ابرخون چیست؟

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.