درحال بارگذاری...

چین ماه مصنوعی می سازد

0 2725
چهارشنبه، ۲ آبان ۱۳۹۷، ۰۰:۵۷

چین قصد دارد یک ماه مصنوعی به فضا پرتاب کند و با آن آسمان شب را روشن کند.

دانشمندان چینی قصد دارند تا سال 2020 یک ماه مصنوعی را به مدار زمین بفرستند تا شب‌ها خیابان‌های شهر را روشن کند. طبق گزارش رسانه‌های دولتی چین، دانشمندان امیدوارند یک ماه دست ساز را بالای شهر چنگدو، پایتخت استان سیچوآن جنوب غربی چین قرار دهند. این جسم آسمانی بدلی - که اساساً یک ماهواره نورانی است - با یک لایه انعکاس‌دهنده نور پوشانده شده است که در هنگام شب نور خورشید را به سمت زمین منعکس می‌کند و باعث روشن شدن شهر می‌شود.

دانشمندان تخمین می‌زنند که این ماه مصنوعی 8 برابر نورانی‌تر از کره ماه باشد. همچنین به زمین نزدیکتر خواهد بود. فاصله ماه مصنوعی 500 کیلومتر در نظر گرفته شده است در حالی که فاصله کره ماه از زمین 380,000 کیلومتر است.

وو چونفنگ، رئیس انجمن علمی تیان فو، به چاینا دیلی گفت: «این طرح جاه طلبانه نمی‌تواند آسمان شب را کامل روشن کند ولی روشنایی مورد انتظار آن، از دید انسان، حدود یک پنجم نور یک لامپ معمولی در خیابان است.»

وو چونفنگ تخمین می‌زند که این ماه جدید می‌تواند سالانه 173 میلیون دلار هزینه‌های برق شهر چنگدو را کاهش دهد. در هنگام قطع برق یا بلایای طبیعی نیز بسیار مفید است. او می‌گوید اگر این پروژه موفقیت آمیز باشد تا سال 2022 سه ماه مصنوعی به فضا خواهیم فرستاد.

چونفنگ گفت: «آزمایش‌های زیادی باید انجام شود تا اجرایی بودن این طرح اثبات و اثرات مخرب آن بر محیط زیست مشخص شود. این آزمایش‌ها در بیابان‌های غیرمسکونی انجام می‌شود تا تداخلی با سیستم‌های رصد آسمان نداشته باشند.»

اهداف فضایی چین بی‌نظیر نیست. به گفته نیویورک تایمز، در دهه 1990، روسیه با فرستادن یک آینه به مدار زمین سعی داشت قسمت‌های شمالی کشورش که نور کافی از خورشید دریافت نمی‌کردند را روشن کند. این پروژه سال 1999 که این آینه نتوانست باز شود و در جو زمین آتش گرفت، متوقف شد.

به گزارش تایمز، شرکت آمریکایی Rocket Lab در ماه ژانویه یک ستاره مصنوعی را به فضا فرستاد. اما به خاطر آلودگی نوری و شلوغ کردن مدار زمین مورد انتقاد دانشمندان قرار گرفت.

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.