درحال بارگذاری...

چند درصد از مغز انسان استفاده می شود؟

0 2940
شنبه، ۵ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۵۴

افسانه استفاده 10 درصدی از مغز اشتباه است.

حتماً شنیده اید که می‌گویند انسان فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می‌کند. اگر انسان بتوان از تمام مغز استفاده کند عملکرد خیلی بهتری خواهد داشت و یک نابغه خواهد شد یا قدرت‌های ذهنی مانند خواندن افکار و دورجُنبی (telekinesis) بدست خواهد آورد.

این «افسانه 10 درصد» در فرهنگ‌های بسیاری رخنه کرده است. فیلم‌های زیادی هم در این مورد ساخته شده است که افرادی به مصرف داروی خاصی تا 90 درصد از مغز خود استفاده می‌کنند.

به گفته مایکل فاکس از بنیاد تحقیقات پارکینسون، افراد زیادی (65 درصد آمریکایی‌ها) هم این افسانه را قبول کرده اند. در تحقیقی دیگر هم یک سوم دانشجویان رشته روانشناسی این 10 درصد را تایید کردند.

دانشمندان این افسانه 10 درصد را رد کرده و می گویند که انسان در طول روز از تمام مغز خود استفاده می‌کند. شواهد بسیار زیادی اشتباه بودن این افسانه را نشان می‌دهند.

عصب‌روانشناسی یا نوروسایکالوژی

عصب‌روانشناسی تاثیرات آناتومی مغز بر رفتار، احساس و شناخت انسان را مطالعه می‌کند. در طول سال‌ها، دانشمندان نشان داده‌اند هر قسمت از مغز کار خاصی مانند تشخیص رنگ یا حل مسئله را انجام می‌دهد. با استفاده از fMRI و PET، دانشمندان ثابت کردند که رفتار روزانه ما نتیجه عملکرد مجموعه قسمت‌های مغز است.

تحقیقات برای یافتن قسمت‌های کاملاً غیرفعال مغز همنوز ادامه دارد. حتی مطالعه درسطح یک نورون عصبی هم هیچ بخش غیرفعال مغز را نشان نداده است. تصویربرداری‌های مغز نشان می دهد که قسمت‌های مختلف مغز در انجام یک وظیفه خاص با هم همکاری می‌کنند.

مثلاً زمانی که شما متنی را در موبایل خود می‌خوانید، برخی قسمت‌های مغز شما مانند قسمت‌های مربوط به بینایی، درک مطلب و نگه داشتن موبایل بسیار فعال‌تر هستند.

برخی تصاویر مغز به خاطر نقاط روشن در قسمت خاکستری مغز به طور ناخواسته افسانه 10 درصد را تایید می کنند. ولی اینکه فقط قسمت‌های روشن مغز فعال هستند اشتباه است. وقتی فردی کار خاصی را انجام می‌دهد، نقاط رنگی و روشن مغز فعالیت بیشتری انجام می‌دهند ولی این به معنی غیرفعال بودن قسمت‌های خاکستری نیست.

اگر فقط 10 درصد مغز فعال باشد، آسیب به قسمت‌های مختلف مغز مانند سکته یا ضربه مغزی یا مسمومیت مونوکسید کربن نباید بر عملکرد روزانه فرد تاثیری داشته باشد. مطالعات نشان داده‌اند که آسیب به قسمت کوچکی از مغز عواقب بسیار خطرناکی دارد. اگر ناحیه Broca آسیب ببیند، فرد می‌تواند حرفی را بفهمد ولی به خوبی نمی‌تواند جمله بندی و حرف بزند.

مورد خاص در این مورد زنی در فلوریدای آمریکا است که به خاطر کمبود اکسیژن نصف cerebrum او که حدود 85 درصد مغز را تشکیل می‌دهد آسیب دید. او توانایی تفکر، درک، حافظه و احساس خود را به طور کامل از دست داد.

استدلال‌های تکاملی

یکی دیگر از شواهد علیه افسانه ده درصد، بحث تکامل است. مغز فرد بزرگسال تنها دو درصد از وزن بدن را تشکیل می‌دهد، اما بیش از 20 درصد از انرژی بدن را مصرف می‌کند. این درحالی است که مغز مهره‌داران بالغ - مانند برخی ماهی‌ها، خزندگان، پرندگان و پستانداران - فقط 2 تا 8 درصد انرژی بدنشان را مصرف می‌کند.

مغز طی میلیون‌ها سال تکامل تدریجی و انتخاب طبیعی شکل گرفته است که ویژگی‌های مناسب برای افزایش احتمال زنده ماندن را منتقل کرده است. اگر فقط 10 درصد مغز فعال باشد، بعید به نظر می‌رسد که بدن این همه انرژی به کل مغز اختصاص داده باشد.

منشاء افسانه 10 درصدی

با این همه شواهد موجود چرا هنوز افراد زیادی فکر می‌کنند که فقط 10 درصد مغز فعال است؟ منشاء اصلی این تفکر مشخص نیست ولی توسط کتاب‌های خودیاری و برخی مطالعات قدیمی و ناقص گسترش یافته است. دلیل دیگر اعتقاد به افسانه 10 درصدی این ایده است که اگر از تمام توان مغز استفاده شود عملکرد بهتری خواهیم داشت. که این ایده هم از همان کتاب‌های خودیاری برای افزایش توانایی‌ها آمده است.

به عنوان مثال، لوول توماس در مقدمه‌ای بر کتاب معروف دیل کارنگی «چگونه دوست پیدا کنیم و بر دیگران تاثیر بگذاریم» می‌گوید: «یک فرد معمولی فقط از 10 درصد توانایی ذهنی خود استفاده می‌کند». این گفته که به ویلیام جیمز روانشناس برمی‌گردد، به توانایی فرد در بیشتر بدست آوردن اشاره می‌کند نه به میزان استفاده از مغز. به گفته برخی، اینشتین نبوغ خود را هم اینگونه توجیه کرده است ولی این ادعا کاملاً بی اساس است.

منشاء دیگر این افسانه، بحث سکوت قسمت‌هایی از مغز در تحقیقات قدیمی است. در دهه 1930 ویلدر پنفیلد، جراح مغز و اعصاب، هنگام جراحی به مغز بیمار الکتریسیته وصل کرد. او متوجه شد که برخی از قسمت‌های مغز به این کار حساسیت نشان داده ولی برخی قسمت‌ها کاملاً ساکت بودند. با پیشرفت تکنولوژی، دانشمندان فهمیدند که آن قسمت‌های ساکت مغز که شامل prefrontal lobes می‌شوند در حقیقت فعال هستند.

نتیجه‌گیری:

صرف نظر از اینکه منشاء این افسانه کجاست، با وجود شواهد بسیار در نفی آن، این افسانه در حال تکثیر در تصورات فرهنگ‌های مختلف است. با این حال، فکر اینکه با بازکردن قفل بقیه مغز می‌توان نابغه یا اَبَرانسان شد، کاملاً مسخره است.

مطالب مشابه:

به طور متوسط هر فرد می تواند 5000 چهره را تشخیص دهد

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.