درحال بارگذاری...

انواع صفحه نمایش گوشی های هوشمند

0 3477
دوشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۷، ۲۳:۰۰

در حالت کلی صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند به دو دسته اصلی LCD و LED تقسیم می‌شوند که در هر دسته چند نوع متفاوت از صفحه‌های نمایش وجود دارد.

در لیست زیر انواع مختلف صفحه نمایش آورده شده است. هر چند به دلیل پیشرفت سریع فناوری لیست کاملی نیست ولی برای آشنایی با انواع مختلف صفحه نمایش و برخی تفاوت‌های آن‌ها مناسب است.

LCD

ال‌سی‌دی، LCD - Liquid Crystal Display، یا صفحه نمایش کریستال مایع، یکی از رایج ترین صفحات نمایش در بازار است. اگرچه نمایشگرهای OLED پرچم داران بازار هستند، ولی LCD ها در گوشی‌های میان رده بسیار فراوانند. دو نوع اولیه LCD وجود دارد: TFT و IPS.

TFT LCD

تی‌اف‌تی، TFT - Thin Film Transistor، یا ترانزیستور لایه نازک، ارزان ترین LCD های موجود در بازار هستند. در این نوع صفحه نمایش هر پیکسل به یک خازن و یک مقاومت متصل شده است. نقاط قوت صفحه‌های نمایش TFT، نسب کنتراست بالا و هزینه پایین تولید (که باعث کاهش قیمت تمام شده گوشی می‌شود) است. از معایب آن‌ها می‌توان به زاویه دید کم، کاهش دید در نور مستقیم و مصرف بالای انرژی نام برد. به خاطر قیمت پایین، TFT فقط در گوشی‌های رده پایین و ارزان دیده می‌شوند.

IPS LCD

صفحه‌های نمایش IPS - In-Place Switching بهترین LCD های موجود در بازار هستند. بر خلاف TFT، این نوع صفحه نمایش رنگ ثابت زاویه دید باز - حتی در نور مستقیم - دارند. هزینه تولید آن‌ها بالاتر است و در گوشی‌های رده متوسط استفاده می‌شوند. شرکت اپل از ال‌سی‌دی‌های IPS با وضوح بالا در نمایشگرهای Retina استفاده می‌کند، بدین معنی که چشم انسان نمی‌تواند پیکسل‌ها را تشخیص دهد.

SLCD

Super LCD on HTC

سوپر ال‌سی‌دی یک فناوری LCD اختصاصی است که اولین بار توسط شرکت S-LCD تولید شد. به طور کلی صفحه نمایش SLCD بیشتر در گوشی‌های HTC استفاده می‌شود ولی برخی تولید کننده‌های دیگر هم از آن استفاده کرده اند. تفاوت SLCD و IPS در این است که هیچ شکافی بین شیشه بیرونی و سنسور لمسی وجود ندارد که باعث حس نزدیکتر و انعکاس کمتر می‌گردد.

مقاومتی یا خازنی

صفحه‌های لمسی اولیه دو نوع LCD مقاومتی و خازنی داشتند. اولین نماشگرهای لمسی LCD مقاومتی بودند که از میزان فشار دولایه شیشه بر هم مکان نقطه لمس شده را تعیین می‌کردند. ولی LCD های خازنی از تغییر میدان الکتروستاتیکی حاصل از لمس نوک انگشت انسان، مکان نقطه لمس شده را مشخص می‌کردند. تولید کننده‌هایی که از LCD های خازنی نازکتر و حساس‌تر استفاده می‌کنند، دیگر از صفحات نمایش خازنی استفاده نمی‌کنند.

LED

اگرچه دیودهای نوری (Light-Emitting Diodes) بسیار قدیمی هستند ولی فقط یک دهه است از آن‌ها در ساخت نمایشگرها استفاده می‌شود. این فناوری در آن زمان پیشرفت‌ها و انواع مختلفی را پایه‌گذاری کرد که اکنون در ساخت صفحه نمایش گوشی‌های استفاده می‌شود. در دیودهای نوری ارگانیک (OLED)، مجموعه لایه کربنی از مواد ارگانیک بین یک آند و یک کاتد (که صفحات رسانا هستند)، بین دو لایه شیشه قرار گرفته است. الکتریسیته بین دو لایه رسانا حرکت می‌کند، صفحه کربنی روشن شده و سپس صفحه نمایش هم روشن می‌شود.

MicroLED

میکرو ال‌ای‎دی، MLED یا µLED، یک تکنولوژی جدید است که آن را در گوشی‌های هوشمند آینده خواهیم دید. در این نوع صفحه نمایش هر پیکسل یک LED اختصاصی دارد که خودش روشن می‌شود و نیازی به نور پس زمینه ندارد. اگرچه MicroLED ها هنوز به بلوغ نرسیده‌اند ولی به طور بالقوه تکامل بعدی در تکنولوژی صفحه نمایش LED هستند. ممکن است اپل هم از این تکنولوژی استفاده کند.

AMOLED

صفحه نمایش AMOLED - Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode یکی از پرکاربردترین OLED ها در گوشی‎های هوشمند است. این صفحه نمایش قابلیت خاموش کردن کامل یک پیکسل را دارد. یعنی شما می‌توانید پیام یا نوتیفیکیشنی را به رنگ سفید در صفحه نمایش ببینید بدون اینکه تمام صفحه روشن شود. تمام پیکسل‌ها خاموش شده و فقط پیکسل‌های اندکی برای نمایش نوتیفیکیشن روشن می‌شوند که باعث ذخیره باتری می‌گردد. برای نمونه می‌توان از Moto’s Active Display موتورولا و Always-On Display شرکت LG نام برد.

این صفحه‌های نمایش دارای ظرافت رنگی عالی، وزن کمتر، عمر باتری و روشنایی بیشتر در مقایسه با LCD ها هستند. تنها ایراد آن‌ها رنگ‌های فوق اشباع آن‌ها است.

Super AMOLED

Super AMOLED on Galaxy S9

سوپر AMOLED فناوری اختصاصی شرکت سامسونگ است. این شرکت کره‌ای علاوه بر اینکه از این فناوری در گوشی‌های خود مانند Galaxy S9 استفاده کرده است، به سازندگان دیگر هم مجوز استفاده می‌دهد. این صفحه نمایش حالت بروز شده‌ی صفحات لمسی خازنی است. از آنجایی که حسگرهای حساس لمسی در درون خود صفحه قرار داده شده اند نه مانند صفحات خازنی در لایه‌ی جداگانه، این صفحه نمایش نازک‌ترین صفحه نمایش موجود در بازار است.

مطالب مشابه:

معرفی شبکه های 1G, 2G, 3G, 4G, 5G

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.