درحال بارگذاری...

معرفی شبکه های 1G, 2G, 3G, 4G, 5G

0 2813
چهارشنبه، ۹ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۵۳

با آشنایی با شبکه‌های 1G, 2G, 3G, 4G, 5G می‌توان تکنولوژی‌های ارتباطی تلفن‎های همراه را شناخت.

1G اولین نسل، 2G دومین نسل و ... تکنولوژی وایرلس موبایلی هستند. همانطور که انتظار می رود، نسل‌های اخیر سریعتر و دارای ویژگی‌های بیشتری هستند. در حال حاضر در اکثر شبکه‌های مخابراتی بسته به موقعیت مکانی تلفن همراه شما فناوری‌های 3G و 4G قابل دسترس است.

پس از ظهور 1G در اوایل دهه 1980، تقریباً هر 10 سال یک نسل جدید از شبکه‌های وایرلس مخابراتی معرفی شده است که هر یک سرعت و ویژگی‌های مخصوص خود را دارند. آخرین نسل یعنی 5G قرار است تا سال 2020 وارد بازار شود.

1G: فقط صدا

آیا موبایل‌های آنالوگ را به خاطر دارید؟ تلفن‌های همراه با فناوری 1G در دهه 1980 شروع به کار کردند. 1G که اولین نسل از فناوری ارتباطات موبایلی است فقط از صدا پشتیبانی می‌کرد. این فناوری آنالوگ است و تلفن‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند عمر کوتاه باتری، کیفیت بد صدا، قطعی زیاد تماس‌ها و امنیت پایین دارند. حداکثر سرعت این فناوری 2/4 کیلوبیت بر ثانیه است.

2G: اس‌ام‌اس و ام‌ام‌اس

اولین ارتقاء عمده تلفن‌های همراه از فناوری 1G به 2G سال 1991 در فنلاند صورت گرفت. این جهش در شبکه‌های GSM، تلفن‌ها را از ارتباطات آنالوگ به دیجیتال ارتقاء داد.

فناوری 2G با رمزگذاری متن و تماس خدمات داده‌ای مانند اس‌ام‌اس (SMS)، پیام تصویری و ام‌ام‌اس (MMS) را معرفی کرد. این فناوری هنوز هم در سراسر جهان استفاده می‌شود.

حداکثر سرعت فناوری 2G با سرویس بسته امواج رادیویی (GPRS) حدود 50 کیلوبیت بر ثانیه و با سرویس نرخ دیتای افزایش یافته برای تحول جی‌اس‌ام (EDGE) به 1 مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

2.5G و 2.57G: دیتا

قبل از جهش بزرگ از شبکه وایرلس 2G به 3G فناوری‌های کمتر شناخته شده 2.5G و 2.75G انتقال اطلاعات - البته با سرعت کم - را میسر ساختند.

فناوری 2.5G تکنیک سوئیچینگ جدیدی را معرفی کرد که از فناوری 2G بازده بیشتری داشت. این تغییر به فناوری 2.75G ختم شد که تقریباً سرعت را سه برابر کرد. این دو فناوری میانی استاندارد رسمی وایرلس نیستند و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند.

3G: دیتای بیشتر، تماس ویدئویی و اینترنت

شبکه 3G در سال 1998 معرفی شد و با افزایش سرعت انتقال اطلاعات امکان استفاده از تماس‌های ویدئویی و اینترنت پرسرعت را فراهم ساخت. اصطلاح «پهن‌باند تلفن همراه» برای اولین بار برای این فناوری معرفی شد. قبل از معرفی نسل بعدی، فناوری‎های سریعتر میانی 3.5G و 3.75G با ویژگی‌های بیشتر نیز معرفی شدند.

حداکثر سرعت تخمینی فناوری 3G برای دستگاه‌های ساکن حدود 2 مگابیت بر ثانیه و برای دستگاه‌های در حال حرکت 384 کیلوبیت بر ثانیه است.

4G: استاندادر فعلی

نسل چهارم شبکه‌های وایرلس یعنی 4G سال 2008 معرفی شد. قابلیت‌های این نسل عبارتند از: اینترنت پرسرعت، بازی‌های آنلاین، تماشای تلویزیون HD با موبایل، کنفرانس ویدئویی، تلویزیون سه‌بعدی و دیگر ویژگی‌های مبتنی بر سرعت بالای اینترنت.

حداکثر سرعت شبکه 4G، برای دستگاه در حال حرکت 100 مگابیت بر ثانیه و برای دستگاه ساکن یا در حال حرکت با سرعت پایین مانند پیاده‌روی 1 گیگابیت بر ثانیه است. بیشتر تلفن‌های همراه فعلی از شبکه‌های 3G و 4G پشتیبانی می‌کنند.

5G: به زودی ...

فناوری 5G که هنوز عملی نشده است قصد بهبود فناوری 4G را دارد که شامل سرعت بیشتر انتقال داده، چگالی اتصال بالاتر، تاخیر کمتر، ذخیره انرژی بیشتر و ... می‌شود. سرعت پیش‌بینی شده برای این فناوری حدود 20 گیگابیت بر ثانیه است.

مطالب مشابه:

انواع صفحه نمایش گوشی های هوشمند

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.