درحال بارگذاری...

پیش بینی زلزله با ردیابی حیوانات از فضا

0 2361
جمعه، ۲ آذر ۱۳۹۷، ۱۸:۳۲

سیستمی پیشنهاد شده است که با استفاده از یک شبکه جهانی حیات وحش زلزله‌ها را پیش‌بینی کند.

دانشمندان از تجزیه و تحلیل پالس‌های میدان مغناطیسی کره زمین گرفته تا آشکارسازی امواج فشاری درون زمین، برای یافتن راهی مطمئن برای پیش‌بینی زمین لرزه استفاده کرده اند ولی موفقیت چندانی نداشتند. محققان از 150 دانشگاه سراسر جهان دور هم جمع شده اند تا طرح سیستم هشدار زود هنگام زلزله با بررسی تاثیر رفتار حیوانات وحشی را نهایی کنند.

قرن‌هاست که شواهدی وجود دارد که می‌گوید برخی از حیوانات ساعاتی قبل از زلزله رفتار عجیبی از خود نشان می‌دهند طوری که انگار آن را حس می‌کنند. به عنوان مثال، مارها از لانه خود فرار کرده و رفتاری پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهند. دسته‌ای از پرندگان مسیر حرکت خود را به طرز عجیبی تغییر می‌دهند.

مارتین ویکلسکی، مدیر بخش پرنده شناسی موسسه ماکس پلانک در رادولفزل آلمان و رهبر گروه بین‌المللی تحقیق بر روی حیوانات از فضا (ICARUS) می‌گوید: «داده‌های اولیه علمی نشان می‌دهد که برخی از حیوانات می‌توانند رخ دادن زلزله را چند ساعت زودتر حس کنند. اگر ما بتوانیم این را بدون شک و تردید ثابت کنیم، این امکان وجود دارد که جان هزاران نفر را در آینده نجات دهیم. مشکل اصلی فناوری‌های فعلی تشخیص زلزله این است که فقط چند ثانیه قبل از وقوع آن را حس می‌کنند.»

دانشمندان ICARUS در 4 سال گذشته بر روی بیش از 10000 حیوان از جمله پرندگان، خفاش‌ها، گاوها و روباه‌های پرنده در مناطق زلزله خیز فرستنده‌های رادیویی نصب کرده‌اند. این دستگاه‌های کوچک اطلاعاتی در مورد حیوانات جمع آوری نموده و برای ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد و از آنجا هم برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شود.

دانشمندان مطالعه این داده‌ها را شروع کرده اند تا ببینند آیا حیوانات قبل از زلزله رفتار متفاوتی دارند و اگر دارند تعیین کنند که آیا این رفتار متفاوت برای ساخت یک سیستم هشدار زودهنگام قابل اطمینان است یا نه. ویکلسکی امیدوار است با استفاده از داده‌های ICARUS اپلیکیشنی طراحی شود که چند ساعت قبل زلزله آن را به مردم اطلاع دهد تا فرصت کافی برای رفتن به جای امن را داشته باشند. او می‌گوید: «چنین سیستمی برای نواحی زلزله خیز فقیرنشین مانند نپال و مناطق روستایی پاکستان بسیار با ارزش است.»

هر ساله 12000 تا 14000 زلزله در سراسر جهان رخ می‌دهد. سازمان زمین‌شناسی آمریکا تخمین می‌زند که در قرن آینده 3/1 میلیون نفر توسط زلزله کشته خواهند شد.

برچسب‌های کوچک با ماموریتی بزرگ

برچسب‌های رادیویی ICARUS با یک گیرنده GPS و حسگرهایی برای تعیین موقعیت، سرعت و ضربان قلب حیوانات مجهز شده اند. در طول روز باتری‌های آن‌ها با نور خورشید شارژ می‌شوند. این برچسب‌ها معمولاً به پا یا گوش حیوان وصل می‌شود و چند گرم بیشتر وزن ندارند. برچسب‌های دیگری برای پرندگان کوچک یا حتی زنبورها در حال طراحی است.

این مهم است که برای حیوانات گوناگونی این برچسب استفاده شود تا حساس ترین آن‌ها نسبت به زلزله مشخص شوند. ویکلسکی می‌گوید: «در ابتدا ما باید بفهمیم که کدامیک بهتر می‌داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.»

فرضیه اثبات نشده

هر کسی خوش‌بینی ویکلسکی نسب به سیستم هشدار ICARUS را ندارد. چون تا کنون هیچ مدرک علمی رفتار متفاوت حیوانات قبل از زلزله را ثابت نکرده است.

جان ویدیل، مدیر مرکز لرزه‌نگاری کالیفرنیای جنوبی در لس‌آنجلس می‌گوید: «جمع آوری داده از تعداد زیادی حیوان قابل قبول است ولی سیستم هشداردهنده شک برانگیز است. حیوانات ممکن است به چیزهایی که ما تا کنون اندازه نگرفته ایم حساس باشند پس همه چیز امکان پذیر است و من امید زیادی ندارم. ما سال‌های زیادی است که با ابزار مختلف رفتار حیوانات را رصد می‌کنیم ولی رفتاری مرتبط با زلزله پیدا نکردیم.»

رونالد برگمن، زلزله شناس دانشگاه کالیفرنیا برکلی هم می‌گوید: «چیزی که من در مورد این تلاش دوست دارم این است که می‌خواهد رفتار حیوانات در زمان طولانی که به سختی قابل ارزیابی است را بررسی نموده و مشخص کند که این حیوانات رفتار خاصی قبل از زلزله دارند. اما تا کنون هیچ اطلاعات قانع‌کننده‌ای در این مورد وجود ندارد.»

اما ویکلسکی به مطالعه مقیاس کوچکی که در مزرعه‌ای در ایتالیا در زمان زلزله‌های سال 2016 با برچسب‌های الکترونیکی نصب شده روی خرگوش‌ها، گوسفندها، گاوها، مرغ‌ها و سگ‌ها انجام شد، اشاره می‌کند و می گوید که شواهد نشان می‌دهد که با رفتار حیوانات حداقل برخی از زلزله‌ها را می‌توان پیش‌بینی کرد. این مطالعه هشدارهای مشخصی از حیوانات را قبل از زلزله نشان داد.

او می‌گوید: «بر اساس چگونگی قرارگیری صفحات تکتونیکی زلزله انواع مختلفی دارد و ما نمی دانیم که آیا حیوانات تمام آن‌ها را می‌توانند حس کنند یا خیر. با این حال کوچک‌ترین هشدار در مناطق زلزله‌خیز بسیار مفید است.»

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.