درحال بارگذاری...

اَبَرخون چیست؟

1 2290
سه شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۸

اَبَرخون یا خون قرمز درمانی همانند CAR-T درمانی می‌تواند در درمان بیماری‌های خاصی مانند سرطان و دیابت استفاده شود.

همانطور که پزشکان از سلول‌های T اصلاح شده سیستم ایمنی بدن بیمار برای مقابله با سرطان استفاده می‌کنند، استارت‌اپ بیوتکنولوژی Rubius Therapeutics قصد دارد با استفاده از گلبول‌های قرمز خون راه جدیدی برای درمان بیماری‌ها ابداع نماید. سلول T یا لنفوسیت T یکی از سلول های ایمنی بدن انسان است. به گزارش بیزینس اینسایدر، Torben Nissen مدیر اجرایی Rubius اعتقاد دارد که درمان آن‌ها از آنجایی که از گلبول‌های قرمز خون به جای مواد ساختگی یا شیمیایی ساخته شده، اساساً «ابرخون» است.

Rubius قصد دارد که گلبول‌های قرمز خون را به یک پروتئین درمانی مجهز کرده و به بدن تزریق می‌کنند تا بتواند بیماری خاصی را درمان کند. در نهایت، این ابرخون فقط کمتر از 1 درصد مقدار کل خون بدن را تشکیل می‌دهد.

در ابتدا، این شرکت می‌خواهد از ابرخون برای جایگزینی آنزیم‌های گمشده در بیماری‌های نادر، همچنین درمان سرطان و اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس و دیابت نوع 1 استفاده کند. با این حال، برخلاف سلول T درمانی، گلبول قرمز درمانی به صورت شخصی باشد. Rubius در وبسایت خود ادعا کرده است که آن‌ها فقط یک دهنده با گروه خونی -O نیاز دارند تا مواد درمانی برای درمان صدها هزار بیمار مختلف را تولید کنند.

Rubius حدود 220 میلیون دلار برای این کار سرمایه جذب کرده است. Nissen در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «این سرمایه‌گذاری به ما کمک می‌کند که توسعه روش درمانی گلبول قرمز (RCT) خود را سرعت ببخشیم تا بتوانیم نقص آنزیم، سرطان و بیماری خود ایمنی را درمان کنیم. ما تیم قدرتمندی با دیدگاه بلند مدت برای درمان‌های جدید سلولی جمع کردیم.»

ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا روش درمان Rubius تایید شود. در حال حاضر یک مفهوم بیشتر نیست. ابتدا باید این درمان کامل شود و سپس به طور آزمایشی روی حیوان و انسان تست و تاثیر آن بررسی شود. اگر درمان مفید بود باید به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برسد.

مطالب مشابه:

بستن زخم به کمک لیزر

کاربردهای درمانی پوست مصنوعی

نظرات

فاطمه - یکشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۱۵

قلعه رودخان

نظر شما ارسال شد.