درحال بارگذاری...

تفاوت یادگیری ماشین با هوش مصنوعی چیست؟

0 2264
سه شنبه، ۴ دی ۱۳۹۷، ۲۳:۲۹

هوش مصنوعی و ماشین‌ها بخشی از زندگی روزمره ما شده است، اما این بدان معنا نیست که ما آن‌ها را به خوبی درک کرده ایم. آیا تفاوت بین یادگیری ماشین (Machine Learning) و هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) را می‌دانید؟

اگر می‌خواهید یکی از آن‌ها را در کسب و کار خود استفاده کنید باید که روی کدامیک تمرکز کنید. یادگیری ماشین (ML) و هوش مصنوعی (AI) مرتبط هستند، ولی یکسان نیستند و وظایف مشابهی ندارند. برای ارتقاء کسب و کار خود باید بدانید که از کدامیک استفاده کنید.

در اینجا ما هرچیزی را که شما باید در مورد این دو بدانید بیان می‌کنیم. با خواندن این مطلب می‌توانید مورد مناسب را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی: اصول اولیه

در اینجا تعریف ساده این دو را بیان می‌کنیم.

هوش مصنوعی یعنی ماشین‌ها طوری عمل می‌کنند که «هوشمند» هستند. این ماشین‌ها تنها برای انجام یک حرکت تکراری برنامه ریزی نشده‌اند، آنها می‌توانند با شرایط مختلف سازگار شده و کارهای مختلفی انجام دهند.

یادگیری ماشین از لحاظ فنی شاخه‌ای از هوش مصنوعی می‌باشد، اما خاص‌تر از مفهوم کلی است. یادگیری ماشین بر این اساس است که ماشین‌ها داده‌ها را پردازش کنند و خودشان بدون نظارت مستمر ما یاد بگیرند.

بیایید نگاه دقیقتری به معنای این دو مفهوم و نحوه‌ی توسعه‌ی آنها داشته باشیم.

در آغاز

نیازی به گفتن نیست، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی نسبتا جدید هستند. مفاهیم آن‌ها ده‌ها، صدها و هزاران سال پیش در ذهن بشر وجود داشت ولی اخیراً این رویاها به واقعیت تبدیل شده است.

مفهوم هوش مصنوعی در کامپیوترهای اولیه استفاده شده است. البته این کامپیوترها هیچ تصمیمی را خودشان به تنهایی نمی‌گرفتند. با این حال آن‌ها «ماشین‌های منطقی» بودند که توانستند اطلاعات را به یاد آورند و محاسبات انجام دهند. افرادی که این ماشین‌ها را می‌ساختند می‌دانستند که آن‌ها می‌خواهند ماشینی بسازند که مثل مغز انسان کار کند.

با پیشرفت فناوری توانایی ما برای ساخت ماشین‌های شبیه مغز هم افزایش یافته است. در دهه‌های اخیر، درک ما از نحوه‌ی عملکرد مغر بهبود یافته است. هرچه درک ما بیشتر شود، بیشتر می‌توانیم هوش مصنوعی را توسعه دهیم. رایانه‌های ما اکنون می‌توانند محاسبات فوق‌العاده پیچیده‌ای را انجام دهند، اما تمرکز بر توسعه توانایی محاسبات نیست. در عوض، تمرکز روی ساخت ماشین‌هایی است که بتوانند شبیه مغز انسان تصمیم بگیرد و این تصمیم‌ها را در انجام یک فعالیت کامل استفاده کند.

انواع هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دو زیرشاخه اصلی دارد. اولین و شایع‌ترین آن هوش مصنوعی کاربردی است که شامل همه چیز از سیستم‌های هوشمند بورس گرفته تا اتومبیل‌های خودران می‌شود.

شاخه پیچیده‌تر هوش مصنوعی تعمیم یافته است. در حالت ایده‌آل، این نوع هوش مصنوعی قادر به انجام هر گونه فعالیتی مشابه انسان است. اگرچه این نوع AI زیاد رایج نیست، محققان پیشرفت‌های بسیاری در این زمینه انجام داده اند. مهمتر اینکه این زیرشاخه منجر به توسعه یادگیری ماشین می‌گردد.

رشد یادگیری ماشین

یادگیری ماشین به لطف پیشرفت‌های خاص در زمینه هوش مصنوعی توسعه یافته است. اولین پیشرفت این بود که بهتر است به کامپیوتر یاد دهیم که چطور یاد بگیرد نه اینکه چطور یک عمل یا فعالیت خاص را بر اساس اطلاعات داده شده انجام دهد.

دومین پیشرفت بزرگ اختراع اینترنت بود که پتانسیل عظیمی برای ذخیره سازی اطلاعات در اختیار قرار می‌داد. ماشین‌ها به حجم زیاده از داده‌ها دسترسی داشتند و محدودیت حجمی وجود نداشت. در حقیقت مقدار داده‌ی تولید شده قابل پردازش برای انسان نیست.

این دو پیشرفت این موضوع را مشخص نمود که به جای آموزش تک تک کارها ماشین‌ها باید طوری طراحی شوند که نحوه «فکر کردن» و استفاده از حجم وسیعی از اطلاعات آنلاین را یاد بگیرند.

نقش شبکه‌های عصبی

ظهور شبکه‌های عصبی برای فرایند آموزش فکر کردن مثل انسان به کامپیوترها ضروری شد. شبکه‌های عصبی به کامپیوترها اجازه می‌داد به شکل دقیق‌تر، با سرعت بیشتر و تعصب کمتری رفتار مغز انسان را تقلید کنند.

شبکه‌های عصبی یک نوع سیستم کامپیوتری است که برای طبقه بندی اطلاعاتی مشابه مغز انسان ساخته شده است. به عنوان مثال، یک شبکه عصبی می تواند به تصاویر نگاه کند، عناصر را در آن‌ها تشخیص دهد و آن‌ها را با توجه به آنچه که نشان می‌دهند طبقه بندی کنند.

این شبکه‌ها از داده‌هایی که در اختیار دارند برای تصمیم گیری استفاده می‌کنند. با توجه به این داده‌ها تصمیم گیری دقیقی انجام نمی‌شود ولی احتمال دقت بالای تصمیم گیری وجود دارد.

مهمتر از همه، این سیستم‌ها دارای یک حلقه بازخورد برای «یادگیری» هستند. این ماشین می‌تواند بفهمد که آیا تصمیمی درست است یا خیر و سپس رویکرد خود را برای تصمیم‌گیری بعدی تغییر دهید.

یادگیری ماشین چه کاری انجام می‌دهد؟

این سیستم‌ها توانایی‌های بسیار زیادی دارند. یادگیری ماشین به کامپیوترها اجازه می‌دهند متنی را خوانده و مثبت یا منفی بودن آن را تشخیص دهند. آنها می توانند دریابند که آیا یک آهنگ خوشحال کننده است یا ناراحت کننده. برخی از این ماشین‌ها می توانند بر اساس آن چیزی که شنیده‌اند آهنگی بسازند.

یکی از مهمترین کاربردهای یادگیری ماشین برقراری ارتباط با انسان است. پردازش زبان طبیعی به عنوان بخشی از هوش مصنوعی به طور گسترده از یادگیری ماشین استفاده می‌کند. این سیستم به عنوان سرویس خودکار برای مشتریان می‌تواند جای انسان را در بسیاری از شرکت‌ها بگیرد.

یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی؟

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی هرکدام کسب و کارهای ارزشمندی را ایجاد کرده‌اند. انتخاب یکی از این دو به نیاز شما بستگی دارد.

این سیستم‌ها کاربردهای زیادی دارند. ولی یادگیری ماشین اخیراً بسیار استفاده می‌شود و شرکت‌های زیادی از آن استفاده می کنند. با این حال، هوش مصنوعی برای کارهای ساده‌تری که نیازی به آموزش مداوم ندارند استفاده می‌گردد.

مطالب مشابه:

سریع ترین ابرکامپیوترهای جهان در سال 2018

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.