درحال بارگذاری...

در متا آینه ها (metamirrors) چه چیزی می توان دید؟

1 2341
سه شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۷، ۱۹:۱۶

مِتاسطح‌ها (metasurface) از یک جهت روشن و از جهتی دیگر تاریک دیده می‌شوند.

محققان دانشگاه Aalto فنلاند متاسطوحی ساختند که واکنش زاویه‌ای نامتقارن خاصی دارد و مساحت سطح بازتابش به زاویه فرود نور بستگی دارد.

هنگامی که به یک آینه از یک زاویه نگاه می‌کنیم، یک تصویر معکوس خواهیم دید. این به دلیل پراکندگی نور اشیاء از آینه و مشاهده‌ی آن توسط چشم ناظر می‌باشد. این فرایند بازتاب منظم نام دارد و دارای تقارن زاویه‌ای (زاویه تابش و بازتابش برابراند) می‌باشد. آینه‌های استاندارد به نورهایی که از هر طرف با آنها تابیده شوند واکنش متقارنی نشان می‌دهند. اما اخیراً محققان دانشگاه Aalto، این تقارن زاویه‌ای آینه‌ای را به طور موثر به وسیله اصل gradient metasurfaces برهم زدند. مساحت سطح این سطوح ساخته شده مصنوعی را طوری تنظیم می‌کنند که از یک جهت روشن و از جهت مقابل سطح آینه از دید ناظرتاریک دیده می‌شود.

متاسطوح از محصولات سنتز شده هستند که از مِتااتم‌های معمولی زیر طول موجی ساخته شده است. مِتااتم‌ها از محصولات استاندارد ساخته شده اند که اگر در یک الگوی تکثیر قرار گیرند رفتار ناشناخته‌ای از خود نشان می‌دهند. این گروه مقاله ای با عنوان Extreme Asymmetry in Metasurfaces via Evanescent Fields Engineering: Angular-Asymmetric Absorption » در مجله Physical Review Letters چاپ کردند. آن‌ها با استفاده متاسطوح شیب دار مهندسی شده کنتراست را در جهت‌های (دو زاویه متقابل) مختلف تغییر داده اند.

Xuchen Wang دانشجوی سال سوم دکترای دانشگاه Aalto می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که سطح صاف می‌تواند یک ناتقارنی شدید اپتیکی در زوایای مختلف باشد». Xuchen دانشجوی پرفسور Sergei Tretyakov خواص الکترومغناطیسی متاسطوح را مطالعه می‌کند.

Metasurfaces - Xuchen Wang – Aalto University

مطالب مشابه:

بستن زخم به کمک لیزر

نظرات

خدیجه - پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۰۶

Good

نظر شما ارسال شد.