درحال بارگذاری...

برندگان جوایز نوبل سال 2019

0 3186
دوشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۰

جوایز نوبل رشته های مختلف در سال 2019 به دانشمندان برتر اهدا شد.

هر جایزه نوبل ارزشی بالغ بر 9 میلیون کرون سوئد معادل 907 هزار دلار دارد که بین برندگان هر رشته تقسیم می شود.

جایزه نوبل پزشکی 2019

 جایزه نوبل پزشکی 2019

جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی برای تحقیقاتی در مورد اینکه «سلول‌ها چگونه قابلیت دسترسی به اکسیژن را حس می‌کنند و خود را با آن تطبیق می‌دهند» به طور مشترک به ویلیام کِی‌لین (William G. Kaelin, Jr)، پیتر رتلکیف (Sir Peter J. Ratcliffe) و گِرگ سمنزا (Gregg L. Semenza) اهدا شد.

ویلیام کی‌لین استاد دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد آمریکا است. پیتر رتلکیف در دانشگاه آکسفورد انگلستان و گِرگ سمنزا هم در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا مشغول فعالیت هستند.

جایزه نوبل فیزیک 2019

 جایزه نوبل فیزیک 2019

نیمی از جایزه نوبل فیزیک سال 2019 برای اکتشافات نظری در کیهان‌شناسی فیزیکی به جیمز پیبلز (James Peebles) اهدا شد. میشل مایور (Michel Mayor) و دیدیه کیلوُ (Didier Queloz) هم به خاطر کشف یک سیاره فراخورشیدی در حال گردش در مدار یک ستاره شبیه به خورشید نیمی دیگر از این جایزه را بین خود تقسیم کردند.

جیمز پیبلز دانشمند کانادایی دانشگاه پرینستون آمریکا است. میشل مایور و دیدیه کیلو در دانشگاه ژنو سوئیس در حال پژوهش هستند.

جایزه نوبل شیمی 2019

 جایزه نوبل شیمی 2019

جایزه نوبل شیمی 2019 به خاطر «تولید باتری‌های لیتیوم یون» به طور مشترک بین سه دانشمند تقسیم شد. جان بی گودایناف (John B. Goodenough) دانشمند آلمانی دانشگاه تگزاس آمریکا، آکیرا یوشینو (Akira Yoshino) شیمی‌دان ژاپنی دانشگاه Meijo ژاپن و استنلی ویتینگام (M. Stanley Whittingham) دانشمند انگلیسی دانشگاه ایالتی نیویورک برندگان این جایزه هستند.

جایزه نوبل ادبیات 2019

 جایزه نوبل ادبیات 2018 و 2019

جایزه نوبل ادبیات سال 2019 برای «آثاری تاثیرگذار که با نبوغ زبان‌شناسانه توانسته‌اند خاص و دقیق بودن تجربه انسانی را به نمایش بکشند» به پیتر هانتکه (Peter Handke)، نویسنده اتریشی، اهدا شد.

البته جایزه نوبل ادبیات سال 2018 که سال گذشته به کسی اهدا نشده بود، به اولگا توکارشوک (Olga Tokarczuk)، نویسنده لهستانی، برای «تخیلی روایی که در کنار شوری همه‌جانبه پشت سر گذاشتن مرزها را همچون شکلی از زندگی به تصویر می‌کشد» اهدا شد.

جایزه نوبل صلح 2019

 جایزه نوبل صلح 2019

اَبی احمد علی (Abiy Ahmed Ali)، نخست وزیر جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی، به خاطر «تلاش‌هایش برای دستیابی به صلح و همکاری‌های بین‌المللی، بویژه ابتکار سرنوشت ساز او برای حل مناقشات مرزی با اریتره» جایزه صلح نوبل 2019 را به خود اختصاص داد.

جایزه نوبل اقتصاد 2019

 جایزه نوبل اقتصاد 2019

جایزه بانک مرکزی سوئد در علوم اقتصادی یادبود آلفرد نوبل به خاطر «رویکرد تجربی آنها برای کاهش فقر جهانی» به طور مشترک به زوج اقتصاددان هندی-فرانسوی و یک اقتصاددان آمریکایی اهدا شد. آبیجیت بانرجی (Abhijit Banerjee) و استر دوفلو (Esther Duflo) از دانشگاه MIT و مایکل کرمر (Michael Kremer) از دانشگاه هاروارد آمریکا برندگان این جایزه بودند.


مطالب مرتبط:

برندگان جوایز نوبل سال 2018

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.