درحال بارگذاری...

برندگان جوایز نوبل سال 2018

0 6297
چهارشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۴۷

جوایز نوبل رشته های مختلف در سال 2018 به دانشمندان برتر اهدا شد.

هر جایزه نوبل ارزشی بالغ بر 9 میلیون کرون سوئد یا 775 هزار پوند انگلیس دارد که بین برندگان هر رشته تقسیم می شود.

جایزه نوبل فیزیک 2018

جایزه نوبل فیزیک 2018

این جایزه به حوزه فیزیک لیزر اختصاص یافت و بین سه نفر تقسیم شد که عبارتند از آرتور اشکین (Arthur Ashkin) به خاطر انبرک های لیزری و کاربرد آن ها در سیستم های بیولوژیکی (سهم 1/2)، جرارد مورو (Gérard Mourou) و دونا استریکلند (Donna Strickland) به خاطر روش آن ها در تولید پالس های اپتیکی بسیار کوتاه و با شدت بالا (سهم هر کدام 1/4).

آرتور اشکین فیزیکدان آمریکایی در آزمایشگاه Bell، انبرک های اپتیکی را ساخت که با آن می توان مثل یک انبر کوچک اتمها، ویروس ها یا باکتری های را گرفت و برداشت.

مورو دانشمند فرانسوی دانشگاه پلی تکنیک پاریس و اتریکلند دانشمند کانادایی دانشگاه واترلو، هر کدام یک چهارم نوبل به خاطر ساخت کوتاه ترین و پرشدت ترین پرتوی لیزری را بردند. این لیزر این امکان را به پژشکان می دهد که سالانه میلیون های عمل لیزر چشم انجام دهند.

جایزه نوبل شیمی 2018

جایزه نوبل شیمی 2018

این جایزه به پیشگامان حوزه پروتئین در تولید دارو اختصاص یافت. فرانسیس آرنولد (Frances H. Arnold) برای تکامل جهت دار آنزیم ها (سهم 1/2)، جورج اسمیت (George P. Smith) و گرگوری وینتر (Sir Gregory P. Winter) به خاطر نمایش فازی پپتایدها و پادتن ها (سهم هرکدام 1/4) برندگان نوبل شیمی 2018 هستند.

آرنولد دانشمند آمریکایی موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، جهش ژنتیکی تصادفی آنزیم ها را آزمایش کرد تا بتوان آن ها را در محیط هایی مانند صنایع داروسازی استفاده کرد.

وینتر دانشمند بریتانیایی دانشگاه کمبریج و اسمیت دانشمند آمریکایی دانشگاه میزوری، در اصل ویروسی تولید کردند باکتری های را فریب می دهد تا این ویروس را تکثیر کنند. با این روش می توان سلول های مفید یا درمان گر را تکثیر نمود.

جایزه نوبل پزشکی 2018

جایزه نوبل پزشکی 2018

نوبل پزشکی به بخش درمان سرطان رسید. جیمز الیسون (James Allison) دانشمند آمریکایی دانشگاه تگزاس و تاسوکو هونجو (Tasuku Honjo) دانشمند ژاپنی دانشگاه کیوتو به خاطر کشف روشی برای کنترل سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرطان این جایزه را به طور مساوی تقسیم کردند.

جایزه نوبل ادبیات 2018

این جایزه سال 2018 به دلیل وجود برخی مشکلات اخلاقی و مالی به کسی اهدا نشد.

البته جایزه نوبل 2018 سال 2019 به اولگا توکارشوک (Olga Tokarczuk)، نویسنده لهستانی، برای «تخیلی روایی که در کنار شوری همه‌جانبه پشت سر گذاشتن مرزها را همچون شکلی از زندگی به تصویر می‌کشد» اهدا شد.

جایزه نوبل ادبیات 2018

جایزه نوبل صلح 2018

جایزه نوبل صلح 2018

این جایزه به طور مساوی بین نادیا مراد (Nadia Murad) و دنیس موکوگ (Denis Mukwege) به خاطر تلاش آن ها برای پایان دادن به استفاده از آزار جنسی به عنوان یک سلاح در جنگ و مبارزات مسلحانه، تقسیم شد. نادیا مراد دختر ایزدی عراقی است که توسط داعش به عنوان برده جنسی اسیر شد و سه سال مورد آزار و اذیت قرار گرفت ولی پس از آزادی داستان رنج های خودش را برای همه بیان کرد.

دنیس موکوگ پزشک اهل گنگو به خاطر تلاش های بسیار در پایان دادن خشونت های جنسی به یک نماد ملی و جهانی در این زمینه تبدیل شد.

جایزه نوبل اقتصاد 2018

جایزه نوبل اقتصاد 2018

جایزه نوبل در علوم اقتصادی به طور مساوی بین دو دانشمند آمریکایی تقسیم شد. ویلیام نوردهاس (William Nordhaus) به خاطر ادغام تغییرات آب و هوایی با تجزیه و تحلیل اقتصاد کلان در دراز مدت و پل رومر (Paul Romer) به خاطر ادغام نوآوری های تکنولوژیکی با با تجزیه و تحلیل اقتصاد کلان در دراز مدت این جایزه را دریافت کردند.

ررومر استاد دانشگاه نیویورک و نوردهاوس استاد دانشگاه ییل آمریکا است.


مطالب مرتبط:

برندگان جوایز نوبل سال 2019

نظرات

نظری داده نشده است.

نظر شما ارسال شد.